فروشگاه اینترنتی خرید لباس و پوشاک دیجی‌استایل

gallery
زیبایی

۱۴ عادت بد در آرایش کردن و مراقبت از پوست

بدون شک هیچ‌کسی دوست ندارد که عمدا به پوست، مو یا ناخن خود آسیب برساند؛ اما متاسفانه لیستی طولانی از عادات بد زیبایی وجود دارد که می‌تواند باعث صدمه زدن و آسیب رساندن به هر سه مورد شود. چروک، لک و جوش‌های پوستی، شکستن و نازک شدن موها، خراب شدن ناخن‌ها از جمله‌ی این آسیب‌ها هستند. از آن‌جایی که تمام این موارد در زیبایی شما تاثیر زیادی می‌گذارند، ارزش دارد که به کارهای روزمره‌ی خود با دقت بیشتری نگاه کنید و رفتارهای عجیب و عادات اشتباه را کنار بگذارید تا بتوانید آسیب‌هایی که به خودتان وارد می‌کنید را به حداقل ممکن برسانید.

البته باید بدانید که مهم‌ترین نکته، کاری است که بعد از پی بردن به عادت‌های بدتان می‌کنید؛ یعنی روش‌هایی که برای ترک آن عادات پیدا می‌کنید. به عنوان مثال، ابتدا باید متوجه شوید که یکی از عادات اشتباه شما جویدن ناخن‌هایتان است. بعد از این مرحله باید به دنبال راهی باشید که این عادت را ترک کنید. شاید به نظر سخت برسد؛ اما هرگز نترسید. این نوع مشکلات با کمی تلاش، قابل حل هستند. در ادامه‌ی این مقاله با مجله‌ی دیجی استایل همراه باشید تا با چند عادت بد زیبایی و نحوه‌ی ترک آن‌ها آشنا شوید.

۱. استفاده‌ی طولانی مدت از لوازم آرایشی

لوازم آرایشی

قابل درک است که یک لوازم آرایشی را خیلی دوست داشته باشید و دلتان نیاید که آن را دور بیندازید! اما در همین حین، به میکروب‌های بی‌شماری که در آن با گذشت زمان به وجود می‌آیند نیز فکر کنید و اینکه چه تأثیری ممکن است بر روی پوست شما بگذارند. ناگفته نماند که لوازم و مواد آرایشی بر اثر عوامل مختلفی مانند گرما و رطوبت خراب می‌شوند و ممکن است حتی بو بدهند. آیا واقعا دوست دارید که همچین موادی را به صورتتان بمالید؟

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

مدت زمان ماندگاری آرایش را در نظر داشته باشید و بعد از گذشت تاریخ انقضای آن‌ها، هرچه‌قدر هم برایتان دردناک باشد، آن‌ها را دور بریزید. به گفته‌ی سوفیا پانیچ در مجله‌ی Allure، ریمل‌ها باید هر دو تا سه ماه یک‌بار، کرم پودرها هر شش ماه تا یک سال و رژلب‌ها را هر سال عوض کنید؛ اما اگر زودتر از این موعد، بوی بدی در آن‌ها حس کردید و یا متوجه شدید که باعث حساسیت پوستی می‌شوند، سریعا آن‌ها را دور بریزید.

۲. ترکاندن جوش‌ها

جوش صورت

احتمال خیلی برایتان وسوسه انگیز است که شب‌ها وقتی پوستتان را بازرسی می‌کنید، جوش‌‌های سرسیاه و بقیه‌ی جوش‌هایتان را فشار دهید و بترکانید. جوش‌ها منافذ مسدود شده‌ای مملو از باکتری هستند؛ بنابراین لمس و ترکاندن آن‌ها باعث تحریک پوست شما شده و ممکن است صورت شما را زخم کند. با این حال، همه‌ی ما می‌دانیم که یک نگاه سریع در آینه و دیدن جوش بر روی صورت می‌تواند کنترل شما را از بین ببرد و این اتفاق منجر به ترکاندن همه‌ی جوش‌ها و قرمز شدن پوست و ملتهب شدن آن می‌شود.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

برای اولین قدم، سعی کنید کمتر در آینه به خود خیره شوید. هر روز صورتتان را با شوینده‌ی مناسب بشویید و از کرم‌های آبرسان و ضدجوش استفاده کنید. اگر این انگیزه‌ها کافی نیستند، به یاد داشته باشید که دست زدن به جوش‌ها در نهایت باعث ایجاد زخم و لکه روی صورتتان می‌شوند. اگر دوست دارید می‌توانید از روغن‌های مخصوص پوست صورت هم برای جلوگیری از ایجاد جوش استفاده کنید.

۳. استفاده‌ی بیش از اندازه از صاف کننده یا فرکننده‌ی مو

سشوار

اگر روتین زیبایی شما به طوری است که هر روز موهایتان را سشوار می‌کشید، اتو یا فر می‌کنید، احتمالا زمان آن رسیده که کمی به موهایتان استراحت دهید. استفاده‌ی بیش از حد از گرما می‌تواند بر موهای شما تأثیر بگذارد و باعث خشک شدن، وز شدن و ایجاد موخوره در ساقه‌ی موهای شما شود.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

سعی کنید مدل‌هایی به موهایتان بدهید که احتیاج زیادی به صاف‌کننده یا فرکننده‌ها نداشته باشد، مانند مدل دم اسبی، یا گیس کردن. همچنین قبل از استفاده از لوازم آرایشی گرمایی، از سرم‌ها و محصولات محافظت کننده‌ی مو استفاده کنید. این سرم‌ها نه تنها از موهای شما در برابر گرما محافظت می‌کنند، بلکه باعث درخشان‌تر شدن و حتی تقویت موهایتان نیز می‌شوند.

۴. با آرایش خوابیدن

خوابیدن با آرایش

پاک نکردن آرایش قبل از خوابیدن، باعث می‌شود منافذ پوستی صورت شما بسته شده، جوش و آکنه ایجاد شود و همچنین پوستتان در معرض رادیکال‌های آزادی قرار بگیرد که از مواد آرایشی آزاد می‌شوند. هر شب قبل از خواب صورتتان را با یک شوینده‌ی مناسب صورت بشویید و اجازه دهید تا پوستتان نفس بکشد.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

اگر در اعماق قلب خود می‌دانید که خیلی خسته یا تنبل هستید و نمی‌توانید هر شب صورت خود را بشویید و روتین قبل از خواب را انجام دهید، بهتر است چند پد پاک کننده‌ی آرایشی را کنار تخت خود نگه دارید. به این صورت به سادگی می‌توانید قبل از خواب آرایشتان را پاک کنید و سپس بی‌هوش شوید!

۵. استفاده نکردن از ضدآفتاب

ضدآفتاب

ضدآفتاب یکی از مواردی است که هرگز نباید اهمیت آن را فراموش کنید. صرف کردن وقت زیادی بیرون از خانه و استفاده نکردن از کرم ضدآفتاب در طی سال‌ها باعث ایجاد چین و چروک، لک‌های پوستی و لک‌های پیری می‌شود. همچنین قرار گرفتن پوست صورت در معرض اشعه‌های تابیده شده از نور خورشید باعث آسیب رساندن و بروز بیماری‌های پوستی نیز می‌شود.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

اگر به آرایش کردن عادت ندارید، همیشه یک کرم ضدآفتاب را در محدوده‌ی دیدتان بگذارید تا هنگامی که می‌خواهید از خانه خارج شوید آن را ببینید و به صورتتان بزنید.

۶. جویدن ناخن‌ها و کوتیکول‌ها

جویدن ناخن

جویدن ناخن معمولا حرکتی است که ریشه‌ی اصلی آن اضطراب است و برای اولین بار در سنین کودکی اتفاق میفتد. این کار ممکن است لذت‌بخش باشد، اما باید بدانید که برای ناخن‌هایتان بسیار بد است. جویدن ناخن‌ها باعث ضعیف شدن آن‌ها و حتی بروز عفونت هم می‌شود.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

یک راه آسان برای جلوگیری از این کار، مانیکور و زیبا کردن ناخن‌هایتان است. این‌گونه دیگر دلتان نمی‌آید آن‌ها را بجوید و خرابشان کنید! از آن‌جایی استرس یکی از بزرگ‌ترین دلایل جویدن ناخن‌هاست، برای ترک این عادت بهتر است راهی برای مقابله با استرستان پیدا کنید، برای مثال یوگا یا مدیتیشن انجام دهید. رعایت یک رژیم غذایی مناسب و مراقبت از ناخن‌ها از روش‌هایی هستند که می‌توانند باعث استحکام ناخن‌های شما شوند.

۷. قوز کردن

قوز کردن

برای درک بد بودن این کار، کافی است یک بار در یک آینه‌ی قدی به نیم‌رخ بدنتان نگاه کنید. به این صورت متوجه می‌شوید که استایل شما عالی به نظر نمی‌رسد. قوز کردن در گذر سال‌ها، بر عضلات گردن، کتف، شانه‌ها و همچنین کمر شما فشار می‌آورد و باعث ایجاد درد می‌شود. از سوی دیگر، صاف ایستادن همیشه ظاهری شیک‌تر و جذاب‌تر به شما داده و باعث می‌شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

به طور کلی، ورزش کردن به ترک این عادت کمک بسیار زیادی می‌کند، اما اگر وقت کافی برای ورزش کردن را ندارید، تایمر گوشیتان را طوری تنظیم کنید که هر ۱۵ دقیقه زنگ بخورد. این‌گونه به شما یادآوری می‌شود که باید صاف بایستید. بعد از چند مدت این موضوع در ذهن شما حک می‌شود و به طور خودکار به یاد می‌آورید که باید شانه‌هایتان را به عقب بیندازید.

۸. نَشُستن روکش بالشت‌ها

روبالشتی

نشستن روکش‌های بالش، یک عادت ناخوشایند است که باعث ایجاد مشکلات پوستی می‌شود. بر اساس تحقیقات، گفته می‌شود که انواع آلودگی‌ها از جمله روغن و مواد مضر آرایشی در روکش بالشت‌ها جمع می‌شوند. هنگامی که شما به طور مرتب روکش‌های بالشت را نشویید، باعث ایجاد جوش، لک و چروک در پوست شما می‌شوند.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

اول از همه، به یاد داشته باشید که حتما شب‌ها قبل از خوابیدن صورتتان را تمیز کرده و بشویید؛ این کار باعث می‌شود که روکش بالش شما دیرتر کثیف شود. به یاد داشته باشید که حتما هفته‌ای یک بار روکش بالشتان را بشویید. همچنین بهتر است که از روبالشی‌های ساتن یا ابریشمی استفاده کنید.

۹. بازی کردن با موهایتان

پیچاندن موها

این اتفاق بیشتر در افرادی می‌افتد که موهای بلندی دارند. زمانی که استرس دارید، به فکر فرو می‌روید یا حوصله‌تان سر می‌رود، شروع به چرخاندن و پیچیدن موهایتان به دور انگشتتان می‌کنید. لازم است بدانید که این کار باعث آسیب رساندن به مو و کف سر شده و همچنین به مرور زمان باعث ریزش مو هم می‌شود.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

اگر جز دسته افرادی هستید که عادت دارید موهایتان را بپیچید، به دنبال تکنیک‌های رفع استرس و آرامش ‌بخش باشید. درست مانند موضوع جویدن ناخن‌ها، ریشه‌ی این کار هم می‌تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد. همچنین می‌توانید در این مواقع خودتان را مشغول کار دیگری کنید تا حواستان پرت شود.

۱۰. دوش گرفتن با آب داغ

دوش آب داغ

بله؛ درست است که دوش آب گرم می‌تواند بسیار خوب و لذت‌ بخش باشد، اما طبق تحقیقات موسسه‌ی سلامتی WebMD، آب داغ می‌تواند رطوبت پوست شما را از بین ببرد و باعث ایجاد زبری و خشکی آن شود. اگر پوست شما پوسته پوسته می‌شود، یکی از دلایل آن می‌تواند دوش گرفتن با آب داغ باشد.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

جالب است بدانید که دوش آب سرد علاوه بر ریکاوری کردن عضلات شما، باعث قوی کردن سیستم ایمنی شما نیز می‌شود. سعی کنید خودتان را به دوش آب سرد عادت بدهید و بعد کم کم آن را تبدیل به آب گرم و ولرم کنید.

۱۱. کندن لاک ژل

لاک ژل

اگر به مانیکور کردن و لاک ژل زدن عادت دارید، احتمالا می‌دانید که ویژگی اصلی لاک ژل این است که به راحتی کنده نمی‌شود. بنابراین بهتر است بدانید هنگامی که لاک ژل را با ناخن‌هایتان می‌کنید، در واقع به ناخن‌هایتان آسیب زیادی می‌زنید، زیرا لایه‌ی رویی ناخن شما همزمان با لاک ژل کنده می‌شود.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

اگر این کار را از روی بی‌حوصلگی و یا استرس انجام می‌دهید، مانند موضوع جویدن ناخن باید به دنبال راه‌حلی برای رفع استرستان باشید؛ اما اگر از رنگ لاکتان خسته می‌شوید و دوست دارید آن را زودتر پاک کنید، بهتر است به جای کندن، زودتر به آرایشگاه بروید و آن‌ها را ترمیم کنید.

۱۲. اسکراب و لایه برداری بیش از حد پوست

لایه برداری پوست

ممکن است احساس کنید با لایه برداری و اسکراب روزانه‌ی پوست، کار خوبی را انجام می‌دهید، اما لایه برداری بیش از حد می‌تواند آسیب بسیار زیادی به پوست شما برساند. اسکراب و لایه برداری بیش از حد می‌تواند صورت شما را قرمز کرده، پوسته پوسته کند و حتی باعث ایجاد جوش های سر سفید کوچکی در عمق پوست شود که به سختی از بین بروند.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

اینکه به پوستتان اهمیت بدهید و سلول‌های مرده را از بین ببرید، بسیار خوب است، اما بهتر است هر دو هفته یک بار یا هر ماهی یک بار لایه برداری پوست را انجام دهید. اگر دوست دارید پوست درخشان و سالمی داشته باشید، روتین مراقبتی از پوستتان را فراموش نکنید.

۱۳. لیس زدن لب‌ها

استفاده از لیپ بالم

همه‌ی ما می‌دانیم که جویدن لب مضر است. اما آیا می‌دانستید که لیسیدن لب‌ها می تواند منجر به خشکی و ترک خوردن لب ها شود؟ ممکن است فکر کنید که با این کار به مرطوب کردن لب‌ها کمک می‌کنید؛ اما در واقع بزاق شما باعث خشک شدن لب‌هایتان می‌شود.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

سعی کنید مرتبا از بالم لب (ترجیحا طعم‌دار) استفاده کنید و مطمئن شوید که لب‌هایتان را لیس نمی‌زنید. علاوه بر بالم لب می‌توانید از روغن‌هایی مانند روغن نارگیل برای نرم کردن و آبرسانی به لب‌هایتان استفاده کنید.

۱۴. نَشُستن براش‌های میکاپ

براش میکاپ

براش‌های آرایشی درست مانند روکش‌های بالشتان، نیاز دارند که مرتبا تمیز شده و شسته شوند. نشستن براش‌های آرایشی منجر به تجمع باکتری‌ها در آن‌ها شده و باعث آسیب رساندن به پوستتان و حتی ایجاد جوش می‌شود.

 • چگونه این عادت را ترک کنیم؟

اگر به آرایش کردن عادت دارید، حتما یادتان باشد که حداقل هفته‌ای یک بار براش‌های آرایشی‌تان را تمیز کنید و بشویید. برای این کار هم می‌توانید از تمیز کننده‌های مخصوص و هم می‌توانید از آب ولرم و صابون استفاده کنید.

حرف آخر

اکنون با برخی از عادت‌های اشتباه که می‌توانند به زیبایی شما آسیب برسانند آشنا شده‌اید. ممکن است ترک کردن این عادت‌ها کمی سخت باشد؛ اما مطمئن باشید ارزشش را دارد زیرا در نهایت پوست، مو و ناخنی زیبا و سالم خواهید داشت.

منابع: Wikihow, Bustle, Medium

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.