فروشگاه اینترنتی خرید لباس و پوشاک دیجی‌استایل

gallery
خرید لباس نوزاد

راهنمای کامل خرید لباس نوزاد؛ نکات ضروری که هر پدر و مادری باید بداند

بیشتر والدین بر سر این موضوع که خرید لباس نوزاد کار سخت و خسته‌کننده‌ای است، توافق دارند. برای خرید لباس نوزاد نه تنها باید به سایز نوزاد دقت ویژه‌ای بکنید، بلکه باید زیبایی لباس را هم در نظر بگیرید‌. باید حواس‌تان به این موضوع باشد که نوزادان سریع رشد می‌کنند و لباسی که امروز اندازه‌ی آن‌ها است، تا چند وقت دیگر برایشان کوچک می‌شود. به همین دلیل است که این خرید جزو چالش برانگیز‌ترین خریدها محسوب می‌شود. اما نگران نباشید‌. با افزایش اطلاعات خود در این زمینه می‌توانید خرید خوب و مطمئنی داشته باشید. ما در این مقاله قصد داریم شما را به طور کامل برای خرید لباس نوزاد راهنمایی کنیم. در ادامه با مجله‌ی دیجی‌استایل همراه باشید.

هنگام خرید لباس نوزاد به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام خرید و انتخاب لباس نوزادتان باید به یک سری نکات توجه کنید، که از جمله‌ی این نکات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

۱. لباسی بخرید که عوض کردن آن آسان باشد

باید برای نوزادتان لباسی بخرید که درآوردن و به تن کردن آن آسان باشد. اگر عوض کردن لباس سخت باشد، علاوه براینکه اذیت می‌شوید، زمان زیادی از شما گرفته می‌شود و احتمالا نوزاد هم خسته شود. هنگام خرید لباس نوزاد به موارد زیر توجه کنید:

 • سعی کنید لباس‌هایی را خریداری کنید که پارچه‌ی کشی دارند.
 • از خرید لباس‌هایی که دکمه دارند، خودداری کنید. در عوض لباس‌هایی را انتخاب کنید که زیپ چسبی دارند.
 • لباس‌هایی بخرید که به شما اجازه می‌دهند به راحتی پوشک بچه را عوض کنید. بهتر است لباس نوزاد به جای اینکه یک تیکه باشد، دو تیکه (برای بالاتنه و پایین تنه) داشته باشد.

۲. لباسی بخرید که پارچه‌ی آن نرم است

خرید لباس نوزاد با پارچه‌ی نرم

نرمی لباس نوزاد فاکتوری است که حتما هنگام خرید لباس نوزاد باید به آن توجه کنید. در این زمینه موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • لباس هیچ برچسب نقاشی نداشته باشد.
 • از خرید لباس‌های پشمی برای نوزاد خودداری کنید.
 • به دنبال خرید لباس‌های پنبه‌ای باشید.
 • به دنبال جنس‌هایی مثل پلی‌استر باشید.

۳. لباس را متناسب با فصل بخرید

هنگامی که لباس نوزاد می‌خرید، حتما باید اطمینان حاصل کنید که برای آن فصل جاری مناسب است. با این کار هم از سلامت او مطمئن می‌شوید، هم نوزادتان شیک به نظر می‌آید. در این زمینه به نکات زیر توجه کنید:

 • خرید لباس گرم برای نوزاد قطعا ضروری است. حتما برای نوزاد خود جوراب، کفش و کلاه گرم بخرید تا در برابر سرما از او محافظت شود.
 • حواس‌تان باشد لباس نوزاد در پاییز، بهار یا تابستان خیلی گرم نباشد. در زمستان هم بیش از حد لباس تن او نکنید.

۴. لباس‌های ضروری برای شش ماه اول را بخرید

اگر اولین بار است که لباس نوزاد می‌خرید، باید بر روی خرید لباس برای شش ماه اول او تمرکز کنید. علت این کار این است که بچه‌ها خیلی سریع رشد می‌کنند و لباس‌ها فورا برایشان کوچک می‌شود. در این زمینه موارد زیر را در ذهن داشته باشید:

 • برای بچه‌ها لباس سرهمی بخرید که از جلو و عقب و بین پاها قابلیت باز شدن دارند. این لباس‌ها در شکل آستین بلند و آستین کوتاه موجود هستند و شما می‌توانید با توجه به فصل، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. همچنین اگر هوا سرد است، می‌توانید زیر لباس سرهمی لباس دیگری تن نوزادتان بکنید.
 • برای نوزاد خود بیژامه‌های راحت بخرید تا شب‌ها هنگام خواب تن او کنید.
 • شلوارهایی بخرید که عوض کردن آن‌ها آسان است. این موضوع در تعویض پوشک بچه اهمیت دارد.
 • یک کلاه معمولی و یک کلاه آفتا‌ب‌گیر برای نوزادتان بخرید تا از او در فصل تابستان محافظت شود. در چند ماه اول باید از سر نوزادتان در برابر سرما و گرما محافظت کنید.
 • برای نوزادتان بوت و جوراب بخرید. خرید کفش تا زمانی که نوزاد بتواند راه برود، ضرورتی ندارد.
 • خرید پیش‌بند را فراموش نکنید.

۵. لباس‌هایی بخرید که شستن آن‌ها آسان باشد

لباس‌هایی بخرید که شستن آن‌ها آسان باشد

یکی دیگر از عوامل مهم هنگام خرید لباس نوزاد، قابلیت شست‌وشوی آسان آن است. نوزاد به دلایل مختلف مدام لباس خود را کثیف می‌کند‌، به همین دلیل ممکن است نیاز شود در طول روز چندین بار لباس او را عوض کنید و بشویید. پس بر روی خرید لباس‌هایی تمرکز کنید که شست‌وشوی آن‌ها آسان است. این کار به صرفه‌جویی در وقت شما هم کمک می‌کند. در این راستا به موارد زیر دقت کنید:

 • از خرید لباس‌های بافتنی اجتناب کنید، چون شستن و خشک کردن آن‌ها سخت است.
 • توجه داشته باشید که لباس‌های پنبه‌ای زمانی که در معرض گرما (مانند آب داغ) قرار بگیرند، آب می‌روند و کوچک می‌شوند.
 • لباس‌های پشمی را با آب سرد بشویید و به هیچ وجه آن‌ها را در خشک‌کن نیندازید. لباس‌های پشمی اصول خاصی برای شست‌وشو دارند. به همین دلیل است که در بالا گفتیم خرید لباس‌ پشمی برای نوزاد گزینه‌ی خوبی نیست.

۶. برای بچه لباسی بخرید که دست‌کم یک سایز برای او بزرگ‌تر است

این موضوع نه تنها به این دلیل است که بچه‌ها زود رشد می‌کنند، بلکه به این خاطر است که از لباس برای مدت بیشتری استفاده شود. پس زمانی که می‌خواهید برای نوزادتان لباس نو بخرید، آن را دست‌کم یک سایز بزرگ‌تر بخرید. موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • ممکن است در ابتدا دل‌تان نخواهد برای نوزادتان لباسی بخرید که برای او بزرگ است، اما به این نکته توجه کنید که این کار باعث می‌شود بتوانید مدت زمان طولانی‌تری لباس را تن نوزادتان کنید. این کار از لحاظ اقتصادی هم برای شما مفید است.
 • اگر تصمیم گرفتید برای شش ماهگی نوزادتان لباس بخرید، به این نکته توجه کنید که شش ماه بعد چه فصلی خواهد بود و با توجه به این موضوع لباس را خریداری کنید.

چگونه یک خرید به‌صرفه و اقتصادی داشته باشیم؟

همه‌ی ما می‌دانیم که لباس نوزاد جزو لباس‌های گران‌قیمت است. با این وجود با توجه به بعضی از ترفندها می‌توان تا حدودی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد. در این راستا به نکات زیر توجه کنید:

۱. به دنبال تخفیف‌ها باشید

هنگام خرید لباس نوزاد به دنبال تخفیفات باشد

یک روش عالی برای صرفه‌جویی کردن هنگام خرید لباس نوزاد این است که ببینید مغازه‌ها و فروشگاه‌ها چه زمانی تخفیف می‌گذارند و خریدتان را در آن زمان انجام دهید. بعضی از فروشگاه‌ها به مناسبت‌های مختلف تخفیف می‌گذارند. می‌توانید از فرصت استفاده کنید و خرید لباس نوزاد را در آن زمان انجام دهید.

۲. در صورت امکان لباس‌های دست دوم بخرید

یک راه عالی دیگر برای صرفه‌جویی کردن هنگام خرید لباس بچه این است که لباس‌های دست دوم بخرید. این کار باعث می‌شود پول خوبی برایتان باقی بماند. از این طریق نه تنها می‌توانید لباس‌های متنوع‌تری بخرید، بلکه در هزینه‌های خود هم صرفه‌جویی می‌کنید. لباس‌های دست دوم نوزادان را می‌توانید از دوستان، آشنایان و سایر اعضای خانواده‌ی خود بخرید.

۳. در پایان فصل خرید کنید

بهترین کار این است که به طور مثال در پایان فصل پاییز، برای پاییز سال بعد لباس بخرید. در این زمینه به موارد زیر حتما دقت کنید:

 • حتما به سایز و سن نوزادتان توجه کنید و لباس را دست‌کم یک سایز بزرگ‌تر بخرید.
 • زمانی که فصل تابستان رو به پایان است، شروع به خرید لباس نوزاد برای تابستان سال بعد بکنید. در فصل زمستان هم همین کار را بکنید. با این کار حسابی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌شود.

۴. به اندازه (و نه زیاد) خرید کنید

هر زمان که برای نوزادتان لباس می‌خرید، زیاد خرید نکنید. این موضوع به این دلیل است که بچه‌ها خیلی زود رشد می‌کنند. برنامه‌ریزی صحیح برای خرید لباس نوزاد به شما کمک می‌کند کمتر هزینه کنید. به چند نکته‌ی زیر دقت کنید:

 • زمانی لباس بخرید که نوزاد به آن نیاز دارد.
 • هیچ‌وقت در خرید لباس نوزاد زیاده‌روی نکنید، حتی زمانی که لباسی می‌خرید که از سایز نوزادتان بزرگ‌تر است.

۵. لباس‌هایی بخرید که برای هر دو جنس (unisex)  کاربرد داشته باشند

 لباس‌هایی بخرید که برای هر دو جنس (unisex)  استفاده می‌شوند

خرید لباسی که هم توسط دخترها و هم توسط پسرها استفاده می‌شود، یک روش عالی دیگر برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. اگر قصد دارید در آینده یک یا چند بچه‌ی دیگر به دنیا بیاورید، می‌توانید از این لباس‌ها استفاده کنید. برای خرید لباس unisex به موارد زیر توجه کنید:

 • رنگ‌هایی که برای هر دو جنس مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل زرد، سبز نعناعی، نارنجی، کرم و سفید می‌شود.
 • بیشتر لباس‌های سرهمی، unisex هستند.

توجه به امنیت نوزاد هنگام خرید لباس

هنگام خرید لباس برای نوزاد باید امنیت او را در اولویت قرار دهید و لباسی بخرید که از هر لحاظ امنیت او را تامین کند. در این زمینه حتما به موارد زیر توجه کنید.

۱. حواس‌تان به مضرات لباس‌های ضدحریق باشد

لباس‌های ضدحریق یا ضدآتش همانطور که از نام‌شان مشخص است، خطر حریق را کاهش می‌دهند. با این وجود، محققان در سال‌های اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که این امکان وجود دارد که لباس‌های ضدحریق منجر به سرطان یا سایر بیماری‌ها شوند. در نتیجه هنگام خرید این لباس‌ها به تمام مزایا و معایب آن‌ها فکر کنید.

اگر طبق بررسی خود متوجه شدید که لباس ضدحریق سلامتی نوزادتان را به خطر میندازد، سعی کنید خانه را از عواملی که ممکن است منجر به آتش‌سوزی شوند، مانند سیگار کشیدن یا مشکل در سیم‌های الکتریکی ایمن کنید تا خطری نوزادتان را تهدید نکند.

۲. لباسی نخرید که مهره یا چیزهای کوچک به آن متصل شده است

چنین لباس‌هایی ممکن است منجر به خفگی نوزاد شوند. این موضوع به این علت است که ممکن است نوزاد بتواند مهره‌ها یا چیزهای کوچکی که به لباس متصل شده‌اند را در بیاورد و آن‌ها را قورت دهد. به نکات زیر دقت کنید:

 • اگر لباسی خریدید که مهره یا هر چیز آویز شده‌ای دارد که ممکن است سبب خفگی نوزاد شود، آن‌ها را در بیاورید.
 • از خرید لباس‌هایی که پولک دارند، اجتناب کنید. لباس‌های پولک‌دار به نظر بامزه و قشنگ می‌آیند، اما ممکن است نوزاد آن‌ها را در بیاورد و قورت بدهد.

۳. از خرید هودی‌هایی که کلاه آن‌ها با طناب کشی تنگ یا گشاد می‌شود، خودداری کنید

۳. از خرید هودی‌هایی که کلاه آن‌ها با طناب کشی تنگ یا گشاد می‌شود، خودداری کنید

چنین لباس‌هایی برای نوزادان خطرناک هستند، چون ممکن است منجر به خفه شدن نوزاد شوند. اگر لباسی طناب کشی دارد، آن را در بیاورید.

سوالات رایج والدین در زمینه‌ی خرید لباس نوزاد

اگر برای اولین بار است که طعم مادر شدن یا پدر شدن را تجربه می‌کنید، حتما سوالات زیادی ذهن شما را درگیر کرده است. در ادامه به بعضی از سوالات رایج والدین در مورد لباس نوزادان اشاره می‌کنیم.

۱. نوزاد تازه متولد شده به چند لباس نیاز دارد؟

برای نوزادی که تازه به دنیا آمده است، ۱۰ تا ۱۵ لباس کافی خواهد بود. اگر اهل شست‌شوی مرتب لباس‌ها نیستید، بیشتر از این تعداد لباس بخرید. نوزادان به طور مرتب لباس‌های خود را کثیف می‌کنند، پس بهتر است برای آن‌ها لباس کافی (نه زیاد) تهیه کنید.

۲. چه لباس خوابی برای تابستان مناسب است؟

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بیش از اندازه لباس تن نوزاد خود نکنید، چون بدن نوزاد به سرعت خود را با محیط تنظیم می‌کند. به دنبال خرید لباس خواب سبک و نازک باشید تا نوزاد در تابستان گرمش نشود.

۳. لباس سفید نوزاد را با آب داغ بشوییم یا آب سرد؟

معمولا بر روی برچسب لباس نوزاد، دستور شست‌وشوی آن قید شده است. معمولا توصیه می‌شود لباس‌سفید را با آب داغ و سایر لباس‌ها را با آب سرد بشویید.

۴. آیا نیاز است لباس نوزاد را بعد از خرید بشوییم؟

توصیه می‌شود هر لباسی که تازه خریده‌اید را قبل از استفاده بشویید. اهمیت این موضوع برای نوزادان بیشتر است، چون پوست آن‌ها خیلی حساس است و در اثر مواجه با کوچک‌ترین محرک‌ها دچار عفونت و مشکلات پوستی می‌شود. بعضی از لباس‌ها هنگام تولید در معرض مواد شیمیایی و آلودگی‌ها قرار می‌گیرند و حتی در فروشگاه‌ها هم چندین بار روی زمین میفتند و آلوده می‌شوند. پس بهترین کار این است که قبل از استفاده، حتما لباس را بشویید.

نکته‌ی پایانی

در این مقاله ازمجله‌ی دیجی‌استایل شما را برای خرید لباس نوزاد راهنمایی کردیم. نکات مهمی که باید در نظر بگیرید را گفتیم و در پایان به چند سوال رایج در این زمینه پاسخ دادیم. همان‌طور که خودتان هم می‌دانید لباس بچه تقریبا خیلی گران است. بنابراین هنگام خرید آن باید حسابی حواس‌تان را جمع کنید و جوانب مختلف را در نظر بگیرید تا نه از خریدتان پشیمان بشوید و نه پول‌تان هدر برود.

منبع: wiki how

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.