فروشگاه اینترنتی خرید لباس و پوشاک دیجی‌استایل

gallery
استایل گرانج کرت کوبین

استایل گرانج چیست؛ لباس پوشیدن به سبک کرت کوبین

استایل‌ها بخش مهمی از سبک زندگی و شخصی افراد را در برمی‌گیرند که علایق و روحیات فرد را منعکس می‌کنند. بعضی از این استایل‌ها برگرفته از جنبش‌های اجتماعی هستند. در این استایل‌ها آیتم‌هایی که به تن دارید تنها لباس نیستند بله شما با پوشش‌تان یک جنبش را نمایندگی کرده و یک بیانیه‌ی متحرک هستید.

یکی از این استایل‌های مشهور که برگرفته از خرده فرهنگ‌های دهه‌ی هشتاد و نود میلادیست، استایل گرانج (Grunge) نام دارد و سردمدار آن کرت کوبین یکی از مشهورترین خوانندگان موسیقی جهان است؛ استایلی که حتی اگر اسمش به گوشتان نخورده باشد یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایش را می‌شناسید: شلوارهای پاره و زاپ‌دار. با ما در مجله‌ی دیجی‌استایل همراه باشید که ضمن پرداختن به پیشینه و خاستگاه اجتماعی استایل گرانج، راهنمای لباس پوشیدن به این سبک را هم برایتان ارائه کنیم.

استایل گرانج چیست؟

استایل گرانج

استایل گرانج یکی از این استایل‌های مشهور است که برگرفته از خرده فرهنگ‌های دهه‌ی هشتاد و نود میلادیست. استایل گرانج امروزی را می‌توانیم ترکیبی از سبک‌های اورسایز هیپی‌ها، استایل پانک و البته کمی هم استایل گوتیک بدانیم. پیرسینگ در بخش‌های مختلف بدن و صورت، موهای بلند و ژولیده، تتو‌های زیاد، لباس‌های گشاد و کهنه و شلوارهای گشاد و پاره در استایل گوتیک دهه‌ی هشتاد و نود جزو ویژگی‌های این استایل بودند. باید بدانید که برای استفاده از این آیتم‌های کهنه در استایل گرانج فلسفه‌ای وجود داشت که به جنبش و موسیقی گرانج در دهه‌ی هشتاد و نود میلادی برمی‌گردد و در بخش‌های بعدی مطلب به آن خواهیم پرداخت.

در استایل گرانج مدرن لزوما آیتم‌های کهنه و پاره وجود ندارند، بلکه المان‌ها و ویژگی‌های شاخص استایل گرانج با ترندهای مد و البته دیگر استایل‌ها ترکیب شده است و گستره‌ی متنوعی از رنگ‌ها و آیتم‌ها را برای افرادی که دوست دارند به این سبک لباس بپوشند پدید آورده است. نام استایل گرانج با کرت کوبین (Kurt Cobain) خواننده مشهور و محبوب گروه نیروانا گره خورده و در سالهای بعدی هم آوریل لاوین (Avril Lavigne) و بیلی آیلیش (Billie Eilish) از جمله معروف‌ترین سلبریتی‌هایی بودند که اغلب به سبک گرانج لباس می‌پوشیدند.

پیشینه و خاستگاه اجتماعی استایل گرانج

در اواسط دهه‌ی هشتاد میلادی زیرشاخه‌ای از موسیقی راک پدید آمد که «موزیک گرانج» نام داشت. این سبک موسیقی برگرفته از موزیک هارد راک، پانک و متال بود. در اواخر دهه‌ی هشتاد و اوایل دهه‌ی نود میلادی گروه های مشهوری مانند نیروانا، «Alice in Chains» و گروه پریل جم (Pearl Jam) آثار متعددی را با این سبک موسیقی ارائه دادند.

این سبک خاص موسیقی مورد علاقه‌ی آن دسته از جوانان آوانگاردی قرار گرفت که این سبک از موسیقی را جنبشی برای به چالش کشیدن هنجارها و کلیشه‌های اجتماعی می‌دیدند و همان‌طور که انتظار می‌رفت گروه‌های موسیقی گرانج طرفداران بسیاری را در جهان جذب کردند.

گروه‌های موزیک گرانج و طرفدارانشان سبکی از مد را ترجیح می‌دادند که عاری از خودنمایی و زرق و برق و اصراف باشد. این نوع سبک مد برخلاف ترندهای محبوب فشن در دهه‌ی نود میلادی حرکت می‌کرد و طرفدارانش سعی می‌کردند با پوشیدن لباس‌های کهنه، پاره و آسیب‌دیده بر علیه مصرف‌گرایی حرکت کنند. در واقع می‌توان گفت که طرفداران سبک گرانج که «گرانجر» نامیده می‌شدند در برابر جامعه مصرف‌گرای آن روز جهان غرب طغیان کردند.

ممکن است فکر کنید که سبک پانک و گرانج به هم شبیه بوده‌اند، اما در واقع گرانجرها در آن زمان عکس پانک‌ها عمل می کردند؛ در حالی که پانک‌ها سعی می‌کردند با پوششان بیانیه بدهند و با خودنمایی در چیدمان استایل‌شان ارزش‌هایشان را به جامعه یادآوری کنند گرانجرها با پوشیدن لباس‌های معمولی و مندرس این صدور بیانیه از طریق خودنمایی در استایل را به چالش می‌کشیدند.

استایل گرانج دهه ۹۰

نوازندگان پانک معمولا ژاکت چرمی، شلوار جین پاره، پیراهن بدون آستین، زنجیر فلزی و لباس‌های تیره می‌پوشیدند در حالی که گرانجرهای راک لباس‌های معمولی روزمره را در همه جا بر تن داشتند؛ از سالن کنسرت گرفته تا خیابان، مصاحبه‌های تلویزیونی و حتی مراسم مهم.

به عنوان مثال کرت کوبین، خواننده و گیتاریست نیروانا، برای اجرا به سادگی یک ژاکت راه راه گشاد، شلوار جین پاره، یک جفت کانورس می پوشید و موهای بلند نامرتبش جزو شاخصه‌های استایلش بود. پیراهن‌های فلانل چهارخانه رنگ و رو رفته و بوت‌های دکتر مارتین با ماهیت بی‌تکلفشان به عنوان یک بیاینه‌ی ضدمد معرفی می‌شدند و صرفا خود موسیقی را ابزاری برای بیان آرمان‌ها مطرح می‌کردند.

بسیاری خود کرت کوبین خواننده گروه نیروانا را هسته‌ی اصلی جنبش گرانج می دانند. با گسترش استفاده از آیتم‌های رنگ و رو رفته و ترویج مد گرانج دست دوم فروشی‌ها در سیاتل مقر اصلی گروه نیروانا بسیار رونق گرفتند و طرفداران کرت کوبین و گرانجر‌ها به خرید لباس‌های دست دوم روی آوردند.

گروه نیروانا

زمانی که گرانج در اوایل دهه ۱۹۹۰ تبدیل به یک روند محبوب شد، مارک جیکوبز طراح مد مشهور اولین طراحی بود که گرانج را به پلتفرم لوکس آورد. در سال ۱۹۹۳، جیکوبز به عنوان مدیر خلاق طراحی مد زنانه در برند Perry Ellis، مجموعه‌ای بهاری را معرفی کرد که از استایل گرانج الهام گرفته شده بود. این مجموعه شامل برخی از آیتم‌های نمادین گرانج می‌شد، مانند پیراهن‌های فلانل، تی‌شرت‌های اور سایز با طرح‌های چاپی، چکمه‌های دکتر مارتین و کلاه‌های بافتنی طرح‌دار.

گرانج هیچ‌گاه از چرخه‌ی مد جهان خارج نشد. آیتم‌هایی از استایل گرانج مانند شلوارهای پاره و زاپ‌دار تا همین امروز در چرخه‌ی مد جهانی مانده‌اند. در گذر سال‌ها گرانج با استایل‌های دیگری مانند پانک و گوتیک ترکیب شد و بار دیگر در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ شاهد موج عظیم از جوانان و نوجوانانی بودیم که به سبک گرانج لباس می‌پوشیدند. کرت کوبین حتی بعد خودکشی غم انگیزش همچنان در میان نسل‌های مختلف محبوب است و استایل مورد علاقه‌اش هم امروزه جایگاه محبوبی در مد و استایل خیابانی دارد.

محبوب‌ترین آیتم‌ها در استایل گرانج

محبوب‌ترین آیتم‌ها در استایل گرانج

تی‌شرت‌های سایز بزرگ چاپی، پیراهن‌های فلانل چهارخانه و رنگ و رو رفته، بوت‌های ارتشی دکتر مارتین، بوت‌های پلت فورم، کتانی‌های کانورس، کت‌های چرمی و یا جین، شلوارهای جین زاپ‌دار اصلی‌ترین و کلاسیک‌ترین آیتم‌های استایل گرانج محسوب می ‌شوند. با گذشت زمان اکسسوری‌های گرانج هم به خصوص توسط زنان بسیار رایج شد. اکسسوری‌هایی مانند انواع چوکر، پیرسینگ، گوشواره‌های حلقه‌ای، کلاه‌های بافتنی طرح‌دار و… هم جزو آیتم‌های اصلی استایل گرانج است. تتو‌ها و رژ لب‌های تیره هم در طی سال‌ها به ترندهای گرانج تبدیل شدند.

محبوب‌ترین آیتم‌ها در استایل گرانج

چطور به سبک گرانج لباس بپوشیم؟

و اما چطور می‌توانید به سبک گرانج لباس بپوشید؟ اگر صرفا مقید به گرانج کلاسیک نباشید گستره‌ی متنوعی در اختیار دارید؛ چراکه می‌توانید با ترکیب آیتم‌ها و ویژگی‌های استایل گرانج با دیگر استایل‌ها مانند پانک، دارک و یا گوتیک استایل‌های متنوعی برای خودتان بسازید. در این بخش از مطلب ابتدا به استایل کلاسیک گرانج دهه‌ی نود می‌پردازیم و سپس استایل‌های پیشنهادی دیگری برای ترکیب آیتم‌های گرانج با دیگر استایل‌ها وسبک گرانج مدرن خواهیم پرداخت.

استایل کلاسیک گرانج دهه ۹۰

استایل کلاسیک گرانج دهه 90

اگر می‌خواهید به استایل گرانج کلاسیک دهه‌ی ۹۰ و استایل محبوب کرت کوبین فقید وفادار بمانید و یک گرانجر دهه نودی باشید باید به سراغ آیتم‌های اصلی و کلاسیک استایل گرانج بروید. تی‌شرت‌های تیره سایز بزرگ، پیراهن‌های فلانل رنگ و رو رفته و چهارخانه، شلوارهای جین پاره و زاپ‌دار و بوت‌های ارتشی و یا کتانی‌های کانورس. اکسسوری‌های گرانج مانند چوکرها و پیرسینگ‌ها هم می‌توانند استایل‌تان را تکمیل کنند.

استایل گرانج دارک

استایل گرانج دارک

گرانج در استایل دارک گرانج می‌توانید کراپ تاپ‌های مشکی، فلانل‌های تیره، شلوارهای جین زاپ‌دار تیره، دامن چهارخانه مشکی، کت‌های چرم مشکی، کمربندهای چرمی مشکی، جوراب شلواری‌های زنبوری و یا چوکرهای زنجیر‌دار را به استایلتان اضافه کنید. برای کفش هم به سراغ بوت‌های ارتشی مشکی و یا چکمه‌های لژدار (بوت‌های پلت فرم‌) چرمی بروید.

استایل گرانج سافت با رنگ‌های پاستلی

رنگ‌های پاستلی را به آیتم‌های گرانچ اضافه کنید؛ دامن‌های کوتاه با رنگ‌های پاستلی یا کت‌های جین روشن در کنار بقیه آیتم‌های گرانج.

استایل گرانج با ترکیب رنگ‌های مختلف

استایل گرانج

رنگ‌های بولد و یا رنگ‌های نئونی را در استایلتان استفاده کنید. طیف‌های بولد صورتی، آبی، زرد یا بنفش را به آیتم‌های استایل گرانج اضافه کنید. بهتر است یک رنگ بولد انتخاب کرده و بقیه‌ی رنگ‌های استایلتان را از میان رنگ‌های خنثی انتخاب کنید. پیراهن‌های فلانل یا دامن‌های چهارخانه با رنگ‌های بولد در این استایل کاربرد دارند.

استایل گرانج

و در آخر

در این مطلب به پیشینه و ویژگی‌های استایل گرانج پرداختیم، اگر می‌خواهید به سبک گرانج کلاسیک وفادار بمانید آیتم‌های اصلی و شاخص این استایل را تهیه و جمع‌آوری کنید. اگر هم می‌خواهید سبک گرانج مدرن‌تری را داشته باشید می‌توانید برخی آیتم‌های این استایل را با آیتم‌های ساده‌تر و یا استایل‌های دیگر ترکیب کنید.

منابع: sewguide, thevou

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.