فروشگاه اینترنتی خرید لباس و پوشاک دیجی‌استایل

gallery
کمد کپسولی پاییزه

چگونه یک کمد کپسولی پاییزه آماده کنید؟

بسیاری از ما هر روز صبح که می‌خواهیم از خانه خارج شویم یک سوال تکراری را از خودمان می‌پرسیم که «امروز چی بپوشم؟». گاهی دقایق زیادی را صرف این می‌کنیم که از کمد لباسمان آیتم‌های مورد نظرمان را پیدا کنیم، آن‌ها را با کنار هم بگذاریم و ببینیم چه چیزهایی را می‌توانیم با هم ست کنیم. زمانی که به یک جلسه‌ی مهم کاری می‌رویم و یا می‌خواهیم با دوستانمان به یک کافه برویم این فرآیند می‌تواند حتی بسیار وقت‌گیر باشد. در این موارد کمد کپسولی راه‌گشای ماست. اما کمد کپسولی چیست و چطور باید کمد کپسولی را آماده کنید؟ در این مطلب، ضمن پاسخ به این سوالات، به شما یاد می‌دهیم چطور یک کمد کپسولی پاییزه برای خودتان آماده کنید. با ما در مجله‌ی دیجی‌استایل همراه باشید.

کمد کپسولی چیست؟

کمد کپسولی پاییزه

کمد کپسولی یا Capsule Wardrobe عبارتی است که اولین بار توسط «سوزی فاکس» در دهه‌ی هفتاد میلادی مطرح شد. خانم فاکس که خودش صاحب بوتیکی به نام کمد یا Wardrobe در لندن بود کمد کپسولی را به این شکل تعریف کرد: «کمد کپسولی مجموعه‌ای است از تعداد کمی آیتم‌های ضروری که هیچ وقت از مد نمی‌افتند و این قابلیت را دارند که با لباس‌های مختلف هر فصل ست شوند.»

در کمد کپسولی آیتم‌هایی قرار می‌گیرند که قابلیت ست شدن با یکدیگر را دارند و می‌توان با آیتم‌های محدود موجود در کمد کپسولی که به دقت انتخاب شده‌اند، تعداد زیادی ست مختلف داشت. کمد کپسولی با توجه به فصل انتخاب می‌شود و شما می‌توانید برای هر فصل از سال یک کمد کپسولی برای خودتان آماده کنید.

چرا باید یک کمد کپسولی داشته باشید؟

کمد کپسولی پاییزه

افراد زیادی هستند که کمد لباس‌شان از لباس‌های جدید و قدیمی در حال انفجار است اما با این وجود برای هر موقعیتی احساس می‌کنند باید سراغ خرید لباس جدید بروند؛ روندی که کمد لباسشان را به کوهی از لباس‌های پوشیده نشده تبدیل می‌کند. این قضیه تا جایی ادامه پیدا می‌کند که با دیدن بعضی از لباس‌ها، تازه به خاطر می‌آورند که چنین لباسی هم در کمدشان داشته‌اند. کمد کپسولی به این افراد فرصت می‌دهد مصرف‌گرا نباشند و ضمن کاهش هزینه‌ها ذهنیت‌شان را در خصوص انتخاب استایل و سبک پوشش به چالش بکشند.

ذهن با پایبندی به اصول کمد کپسولی مجبور می‌شود به سراغ انتخاب لباس‌هایی برود که بتوان آن‌ها را در مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف پوشید و همین چالش ذهنی به مرور زمان روی سلیقه و عادت افراد در خرید‌کردن تأثیر‌گذار است. محدودیت در تعداد لباس در کمد کپسولی، افراد را مجبور می‌کند سراغ لباس‌هایی بروند که می‌توان در موقعیت‌های مختلف مانند محل کار، مهمانی‌های دوستانه یا پیاده‌روی و خرید هم آن‌ها را پوشید.

از سویی دیگر زمانی که یک کمد کپسولی آماده می‌کنید، با انتخاب آیتم‌هایی که قابلیت ست شدن با یکدیگر را دارند تعداد بیشماری ست برای خودتان می‌سازید و به این شکل هنگام خروج ازمنزل برای رفتن به سرکار، میهمانی، خرید، تفریح و… دیگر احتیاجی نیست مدت‌ها به دنبال پیدا کردن لباس‌ها و انتخاب ست باشید. بنابراین کمد کپسولی نه تنها موجب صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان می‌شود، بلکه با داشتن یک کمد کپسولی در زمان و انرژی‌تان هم صرفه‌جویی خواهد شد.

چه عواملی در چیدمان و انتخاب آیتم‌های کمد کپسولی موثرند؟

در هر فصل برای انتخاب آیتم‌های کمد کپسولی عوامل متعددی تأثیرگذارند. این عوامل موثر را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

سبک زندگی

سبک زندگی افراد در تعیین آیتم‌های کمد کپسولی‌تان بسیار مؤثر است. برای این که بتوانید کمد کپسولی‌تان را بهتر انتخاب کنید باید سبک زندگیتان را در نظر بگیرید، به همین منظور بهتر است لیستی از موقعیت‌هایی که به طور روزانه در آن‌ها شرکت می‌کنید تهیه کنید. به عنوان مثال چقدر در طول هفته به پیاده‌روی و خرید می‌روید. پوشش محل کارتان باید حتما رسمی باشد یا خیر، چند بار در ماه در موقعیت‌های رسمی مانند جلسات مهم اداری یا میهمانی‌های رسمی قرار می‌گیرید، آخر هفته‌ها معمولا به چه کارهایی مشغول می‌شوید؟ وقتی موقعیت‌هایتان را مشخص کنید راحت‌تر می‌توانید بسته به نوع موقعیت نوع آیتم‌های کپسول‌تان را تعیین کنید.

کیفیت و راحتی

یکی از هدف‌های اصلی کمد کپسولی این است که آیتم‌های موجود در کمد را بتوانید چندین بار در موقعیت‌های مختلف استفاده کنید. بنابراین اگر می‌خواهید کمد کپسولی داشته باشید، سرمایه‌گذاری روی آیتم‌هایی که عمر و ماندگاری طولانی دارند اهمیت زیادی دارد؛ پس آیتم‌هایی را انتخاب کنید که کیفیت مناسبی دارند و از سوی دیگر نگه‌داری و شست‌وشوی آن‌ها هم راحت است. به عنوان مثال ممکن است شما پیراهن حریر صورتی رنگتان را خیلی دوست داشته باشید، اما نمی‌توانید آن را در کمد کپسولی قرار دهید چرا که این آیتم بر اثر شست‌وشوهای متعدد خراب می‌شود.

همچنین برای انتخاب آیتم‌ها، به فرم بدنتان دقت کنید و بر اساس آن لباس‌هایتان را انتخاب کنید. لباس‌هایی را برای کمد کپسولی‌تان انتخاب کنید که با پوشیدن آن‌ها راحت هستید و از دیدن خودتان با آن لباس در آینه هم احساس زیبایی می‌کنید و هم احساس راحتی.

رنگ و طرح

برای دستیابی به یک کمد لباس کپسولی منسجم که بتوانید آیتم‌های آن را با هم ترکیب کنید و ست‌های جدید بسازید، باید رنگ‌ها را با دقت انتخاب کنید. رنگ مشکی یا سرمه‌ای را به عنوان پایه انتخاب کنید و چند رنگ خنثی مانند سفید، بژ، شتری یا طوسی به آن اضافه کنید. سپس رنگ‌های دلخواه‌تان را انتخاب کنید و چند آیتم با رنگ‌های دلخواه داشته باشید. در نهایت، یک یا دو آیتم طرح‌دار را برای ترکیب انتخاب کنید. ترکیب آیتم‌های طرح‌دار می‌تواند مشکل باشد، اما اگر رنگ‌های هماهنگ داشته باشید و آیتم‌هایتان به خوبی با یکدیگر ترکیب شود در ساختن کمد کپسولی‌تان بسیار خوب عمل کرده‌اید.

اکسسوری‌ها

اکسسوری‌ها را فراموش نکنید؛ آیتم‌های مهمی که در نهایت تکمیل‌کننده‌ی استایلتان هستند و می‌توانید به کمک آن‌ها استایل‌های متنوعی برای خودتان داشته باشید. برای این که مینیمال‌تر عمل کنید به سراغ اکسسوری‌های باکیفیتی بروید که هم در استایل‌تان جلوه کنند و هم با استفاده مداوم خراب نشوند.

چه آیتم هایی برای کمد کپسولی پاییزه مناسبند؟

فصل پاییز ویژگی‌هایی دارد که باید در انتخاب آیتم‌های کمد کپسولی پاییزه به آن دقت کنید. علاوه بر رنگ‌هایی که برای فصل پاییز مناسبند، متغیر بودن دمای هوا و بارندگی عامل دیگریست که باید به آن دقت کنید. بنابراین کمد کپسولی پاییزه‌ای که آماده می‌کنید باید آنقدر انعطاف داشته باشد که هم برای روزهای گرم و هم برای روز‌های سرد و بارانی پاییزی آیتم‌های مناسبی داشته باشد. بسته به این که یک کمد کلاسیک و شیک می‌خواهید و یا یک کمد کژوال و اسپرت، می‌توانید آیتم‌هایی همچون ژاکت، بارانی،ترنچ‌کت، کت‌های پاییزه، رویه بافتنی، سوییشرت یا هودی، پلیور و… را در کمدتان قرار دهید.

در این بخش دو نمونه کمد کپسولی برای خانم‌ها و آقایان را برایتان آماده کرده‌ایم تا بتوانید با الهام گرفتن از این کمد‌های کپسولی پاییزه، کمد کپسولی خودتان را بسازید؛ یک نمونه کمد کپسولی شیک و کلاسیک و یک نمونه کمد کپسولی کژوال اسپرت. اگر استایل‌تان فقط کلاسیک و شیک و یا فقط اسپرت است می‌توانید یک کمد کپسولی کلاسیک و شیک یا یک کمد کپسولی اسپورت داشته باشید، اما اگر بسته به موقعیت استایلی متفاوتی دارید می‌توانید آیتم‌های این دو کپسول را با یکدیگر ترکیب کرده و یا این که هر دوی این کمدهای کپسولی را در اتاقتان داشته باشید.

کمد کپسولی پاییزه کلاسیک و شیک مخصوص خانم‌ها

کمد کپسولی پاییزه شیک

در این کمد کپسولی مشکی به عنوان رنگ پایه در نظر گرفته شده است و رنگ‌های بژ، کرم، طوسی و سفید به عنوان رنگ‌های خنثی در نظر گرفته شده‌اند. رنگ خردلی هم به عنوان رنگ دلخواه به برخی استایل‌های انتخابی جلوه می‌دهد. به طور کلی در ساخت این کمد کپسولی پاییزه ۶ مجموعه‌ی اصلی در نظر گرفته شده است. در مجموعه‌ی اول رویه‌ها، شامل یک ترنچ کت، یک کت بلند مشکی و یک مانتوی شیک پاییزه انتخاب شده‌اند. کت رسمی برای موقعیت‌های رسمی‌تر مناسب است و ترنچ‌کت هم برای موقعیت‌های رسمی و هم برای استایل کژوال شیک آیتم بسیار مناسبی است. در نهایت مانتوی پاییزه شیک هم برای گستره متنوعی از موقعیت‌ها می‌تواند مناسب باشد.

بسته به نوع کفش که در مجموعه دوم قرار گرفته، استایل جهت دهی می‌شود. اگر در طول هفته در یک روز گرم به یک رستوران دعوت شده‌اید می‌توانید کت‌تان با کفش پمپی پاشنه بلند ست کنید و اگر برای خرید در یک روز نسبتا بارانی سرد از خانه خارج می‌شوید، می‌توانید ترنچ کتتان را با نیم‌بوت ست کنید و یک ست کژوال شیک داشته باشید.

در مجموعه‌های بعدی سه شومیز، دو شلوار، یک دامن و دو کیف با رنگ‌های خنثی و پایه انتخاب شده‌اند که به شما اجازه می‌دهند استایل‌ها و ست‌های متعددی داشته باشید و در نهایت انتخاب شال‌های طرح‌دار و ساده در مجموعه‌ی ششم می‌تواند کمی طرح و رنگ دلخواه به ست‌های انتخابی‌تان اضافه کند.

به طور کلی این کمد کپسولی شامل ۲۰ آیتم است که تعداد بسیار زیادی ست شیک رسمی و کژوال شیک می‌توان با آن ساخت.

کمد کپسولی پاییزه کلاسیک و شیک مخصوص آقایان

کپسول پاییزه شیک

در این کمد کپسولی پاییزه هم مشکی به عنوان رنگ پایه در نظر گرفته شده است و رنگ‌های بژ، کرم، طوسی و سفید به عنوان رنگ‌های خنثی در نظر گرفته شده‌اند. رنگ قهوه‌ای روشن هم به عنوان رنگ دلخواه به برخی استایل‌های انتخابی جلوه می‌دهد. به طور کلی در ساخت این کمد کپسولی پاییزه ۶ مجموعه اصلی در نظر گرفته شده است. در مجموعه‌ی اول رویه‌ها، شامل یک کت تک کرم‌رنگ، یک کت مشکی و یک ژاکت طوسی پاییزه انتخاب شده است. کت مشکی که با شلوارش ست است برای موقعیت‌های رسمی‌تر مناسب است. کت تک هم برای موقعیت‌های رسمی و هم برای استایل کژوال شیک آیتم بسیار مناسبی است. در نهایت ژاکت پاییزه شیک و طوسی هم برای موقعیت های کژوال می‌تواند مناسب باشد. در مجموعه های بعد سه کفش، یک کیف، دو شلوار و سه پیراهن کمک می‌کنند تا ست‌های متعددی را بتوان در این کمد کپسولی پاییزه ایجاد کرد و در نهایت سه کراوات به عنوان اکسسوری این کمد کپسولی را تکمیل می‌کنند.

هر ۱۴ آیتم موجود در این کمد کپسولی پاییزه جزو آیتم‌های شیک هستند و حالا بسته به موقعیت می‌توان از آیتم‌های کمد ست شیک کژوال ساخت و یا این که ست رسمی شیک برای موقعیت‌های رسمی فراهم کرد.

کمد کپسولی پاییزه کژوال و اسپرت مخصوص خانم‌ها

کپسول پاییزه اسپرت

در این کمد کپسولی پاییزه هم مانند دیگر کمدهای کپسولی پیشنهادی رنگ مشکی به عنوان رنگ پایه در نظر گرفته شده است و رنگ‌های بژ، کرم، طوسی و سفید به عنوان رنگ‌های خنثی در نظر گرفته شده‌اند؛ در نهایت کمی رنگ و طرح هم در بعضی آیتم‌ها به کمد اضافه شده است.

آیتم‌های موجود در این کمد کپسولی پاییزه شامل شش مجموعه می‌شود. در مجموعه‌ی اول چهار رویه اضافه شده: یک بارانی، یک سوییشرت، یک کاپشن و یک رویه‌ی بافت که بسته به نوع آب و هوا و توجه به موقعیت همراه با دیگر آیتم‌های موجود در کمد می‌تواند ست‌های متعددی را پدید آورد. از ست‌های کاملا ورزشی مانند ترکیب لگینگ، سوییشرت، کتانی و کوله‌پشتی گرفته تا ست‌هایی که به کژوال معمولی روزمره نزدیک‌ترند، مانند ست رویه بافت با شلوار جین، بوت و کیف‌بندی یک طرفه.

در این کمد هم کلیه آیتم‌ها با یکدیگر ست می‌شوند و شال‌های انتخابی موجود در کمد کمی طرح و رنگ به ست‌های انتخابی اضافه خواهند کرد.

کمد کپسولی پاییزه کژوال و اسپرت مخصوص آقایان

کپسول پاییزه اسپرت

در این کمد کپسولی پاییزه رنگ مشکی و سرمه‌ای به عنوان رنگ‌های پایه در نظر گرفته شده‌اند و رنگ‌های بژ، طوسی و سفید به عنوان رنگ‌های خنثی انتخاب شده‌اند. در نهایت با انتخاب یک بوت خردلی، یک تیشرت زرد و یک تیشرت راه راه زیتونی کمی رنگ و  طرح هم به کمد اضافه شده است.

آیتم‌های موجود در این کمد کپسولی پاییزه شامل ۶ مجموعه می‌شود. در مجموعه‌ی اول سه رویه اضافه شده: یک جلیقه، یک سوییشرت، و یک کاپشن، که بسته به نوع آب و هوا و توجه به موقعیت همراه با دیگر آیتم‌های موجود در کمد می‌تواند ست‌های متعددی را پدید آورد. از ست‌های کاملا ورزشی مانند ترکیب شلوار ورزشی و سوییشرت و کتانی و کوله‌پشتی گرفته تا ست‌هایی که به کژوال نزدیک ترند مانند ست کاپشن با شلوار جین و بوت و کیف یک‌طرفه‌ی بندی. در این کمد هم کلیه‌ی آیتم‌ها با یکدیگر ست می‌شوند و تیشرت‌های انتخابی موجود در کمد کمی طرح و رنگ به ست‌های انتخابی اضافه خواهند کرد.

سخن آخر

در این طرح به تعریف کمد کپسولی، ضرورت آن و روش‌های ساخت کمد کپسولی پاییزه پرداختیم. در پایان با توجه به نمونه‌های کمد پاییزی ارائه شده در نظر داشته باشید که اگر استایل‌تان بین شیک و اسپرت بسته به موقعیت تغییر می‌کند می‌توانید آیتم‌های ترکیبی شیک و کلاسیک و اسپرت را در کمد کپسولی پاییزه‌تان داشته باشید و در نهایت دو کمد کپسولی شیک و اسپرت را با یکدیگر تلفیق کنید. همچنین در نظر داشته باشید که این کمد‌های کپسولی پیشنهادی برای استایل کلاسیک شیک و استایل کژوال اسپرت پیشنهاد داده شده‌اند. اگر به استایل بوهو یا… علاقه‌مندید آیتم‌هایتان فرق می‌کنند.

در این حالت اصول مرتبط با کیفیت، فصل، موقعیت و… را در نظر بگیرید و طبق سلیقه‌ی خودتان کمد پاییزه‌تان را بسازید.

منابع: trunkclub, closetfulofclothes

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.